Controlling – system, jego wdrażanie jest coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorców. Nie stanowi to jednak dużego zaskoczenia, skoro nie tylko na zachodzie koncepcja controllingu potwierdziła już swoją skuteczność.
Zdarza sie jednak, że na gruncie polskim dochodzi do sytuacji, w których wdrożony system do controllingu nie spełnia zakładanych oczekiwań, mimo, że jego konstrukcja wydaje się poprawna.
W takich przypadkach problem tkwi najczęściej w kwestii decentralizacji zarządzania.
Skuteczność controllingu jest możliwa wyłącznie w przedsiębiorstwie, w którym proces zarządzania jest delegowany na kolejne stopnie. Decentralizacja jest warunkiem koniecznym wdrażania systemu do controllingu. Niestety niektórzy właściciele firm zapominają o tym, przez co kadra zarządzająca średniego stopnia nie ma realnych możliwości na podniesienie efektywności w swoich centrach gospodarczych.
Warto uczulić na ten problem, skoro w większości badań na temat sukcesu we wdrażaniu systemów controllingowych, jednym z grzechów głównych okazuje się zbytnia koncentracja władzy w rękach zarządu danej firmy.
Od 16 lat związany z wdrożeniami systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Specjalizuje się w rozwiązaniach klasy Business Intelligence i Workflow. Entuzjasta wykorzystania sztucznej inteligencji do wspierania procesów biznesowych. Prezes zarządu Archman oraz kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i informatyki w Krakowie.