Po pierwszym zalogowaniu do systemu
System Navigator zbudowany jest z elementów, które nazwaliśmy aplikacjami. Każda z aplikacji jest zbiorem formularzy, list i procedur dotyczących jakiejś konkretnej dziedziny, na przykład kadr (HR), dokumentów, projektów czy płatności. Podczas pierwszego uruchomienia wszystkie aplikacje, do których użytkownik ma uprawnienia są widoczne w menu po lewej stronie. Po najechaniu myszą na to menu możemy wybrać daną aplikację lub jej element.

Wybór aplikacji
Jeżeli aplikacji jest za dużo i praca z pełnym zestawem jest niewygodna możemy ograniczyć się do jednej aplikacji. Wystarcz wybrać ją z menu aplikacji.

Po wybraniu aplikacji menu po lewej stronie będzie zawierało tylko elementy z tej aplikacji.

Poprzez menu aplikacji zawsze możemy przełączyć się na inną aplikację lub wybrać tryb wszystkich aplikacji.

W niektórych aplikacjach pojawia się dodatkowy obszar. Na przykład w aplikacji Dokumenty mamy do dyspozycji kategorie dokumentów poprzez które szybko można zawęzić listę interesujących nas dokumentów do jednej kategorii.

Te dodatkowe obszary ograniczają nasz obszar roboczy przez co mniej widzimy na ekranie. Przy rozbudowanych listach czy formularzach może to być problemem dlatego zarówno menu jak i dodatkowe obszary mają możliwość ich minimalizacji.

Minimalizacja powoduje ograniczenie menu do ikonek lub do inicjałów pozycji w menu.

Podobnie w dodatkowych obszarach, możemy je całkowicie ukryć. Dzięki tym mechanizmom mamy prawie cały ekran dostępny dla elementów nad którymi pracujemy.
Elementy ulubione
Nie zawsze jest możliwość ograniczenia się do pracy w jednej aplikacji. Czasami trzeba często przełączać się pomiędzy elementami z dwóch lub więcej aplikacji. Wybieranie tych elementów z menu każdej z aplikacji nie jest komfortowe. Możemy uprościć sobie zadanie dodając najczęściej wybierane elementy do ulubionych.

Mając przygotowane elementy ulubione możemy je wybrać tak, jak zwykłą aplikację. Dzięki temu w menu będziemy mieli tylko te elementy, z których korzystamy na co dzień.

Pulpity
Pierwszym ekranem, który użytkownik widzi po zalogowaniu do systemu jest pulpit. Standardowy pulpit systemu Navigator wygląda tak:

Mamy na nim bieżące informacje (1), dokumenty (2) i zadania (3) oczekujące na wykonie, plan zadań (4) i plan nieobecności(5). Administrator może zmienić pulpit standardowy przez co w konkretnym wdrożeniu pulpit może wyglądać inaczej.
Pulpit służy do prezentacji danych oraz do szybkiego przejścia do dokumentów, które oczekują na reakcje użytkownika – np. na pisma które musi zatwierdzić użytkownik. Administrator systemu może tworzyć nowe pulpity przygotowane specjalnie dla działu lub użytkownika. Na przykład pulpit prezentujący aktualny raport ze sprzedaży:

Przełączanie między pulpitami polega na przełączaniu się między zakładkami.
Użytkownik może w każdej chwili aktywować i dezaktywować pulpit. Aktywne pulpity są widoczne w zakładkach na stronie głównej, pulpity nieaktywne są niewidoczne.
Aktywacja i dezkatywacja odbywa się poprzez aplikację Ustawienia > Personalizacja > Pulpity

W ustawieniach mamy listę pulpitów wraz ze wskaźnikiem, czy pulpit jest aktywny – zielona kropka na liście. Aktywacji dokonujemy przez wybór opcji z menu Więcej po zaznaczeniu pulpitu. Natychmiast po aktywacji pulpit jest dostępny.
Kolejność pulpitów na liście odpowiada ich kolejności w zakładkach, pierwszy pulpit na liście jest standardowo otwierany po uruchomieniu systemu.