Kategorie

Wersja systemu

6.36.46.56.26.16.05.95.85.75.65.55.45.35.25.1

Zaczynamy pracę

Logowanie do systemu

Po uruchomieniu aplikacji pierwszym ekranem który widzimy jest ekran logowania. Ekran nie odbiega od standardów stosowanych w innych produktach. Chcąc się dostać do systemu musimy podać login oraz hasło. Informacje te powinniśmy dostać od administratora systemu.

 

 

Jeżeli nie pamiętamy hasła możemy skorzystać z mechanizmu przypominania hasła. Wystarczy wybrać opcje Nie pamiętam hasła i podać adres mailowy w oknie które się pojawi. Jeżeli w systemie istnieje użytkownik skojarzony z adresem mailowym to zostanie wysłana pocztą elektroniczną instrukcja odzyskania hasła do konta.

 

 

Po zalogowaniu widzimy standardowy ekran aplikacji. W podstawowej formie wygląda on następująco:

 

 

  1. Obszar, na którym wyświetlane są aktualności lub informacje od innych użytkowników.
  2. Dokumenty, które oczekują na naszą reakcję.
  3. Zadania, przypisane do użytkownika na aktualny tydzień
  4. Zadania, przypisane do użytkownika na przyszły tydzień
  5. Nieobecności własne oraz współpracowników.

Po pierwszym zalogowaniu do systemu

System Navigator zbudowany jest z elementów, które nazwaliśmy aplikacjami. Każda z aplikacji jest zbiorem formularzylist i procedur dotyczących jakiejś konkretnej dziedziny, na przykład kadr (HR), dokumentów, projektów czy płatności. Podczas pierwszego uruchomienia wszystkie aplikacje, do których użytkownik ma uprawnienia są widoczne w menu po lewej stronie. Po najechaniu myszą na to menu możemy wybrać daną aplikację lub jej element.

 

Wybór aplikacji

Jeżeli aplikacji jest za dużo i praca z pełnym zestawem jest niewygodna możemy ograniczyć się do jednej aplikacji. Wystarczy wybrać ją z menu aplikacji.

 

 

Po wybraniu aplikacji menu po lewej stronie będzie zawierało tylko elementy z tej aplikacji.

 

 

Poprzez menu aplikacji zawsze możemy przełączyć się na inną aplikację lub wybrać tryb wszystkich aplikacji.

 

Poruszanie się po menu

W niektórych aplikacjach pojawia się dodatkowy obszar. Na przykład w aplikacji Dokumenty mamy do dyspozycji kategorie dokumentów poprzez które szybko można zawęzić listę interesujących nas dokumentów do jednej kategorii.

 

 

Te dodatkowe obszary ograniczają nasz obszar roboczy przez co mniej widzimy na ekranie. Przy rozbudowanych listach czy formularzach może to być problemem dlatego zarówno menu jak i dodatkowe obszary mają możliwość ich minimalizacji.

 

 

Minimalizacja powoduje ograniczenie menu do ikonek lub do inicjałów pozycji w menu.

 

 

Podobnie w dodatkowych obszarach, możemy je całkowicie ukryć. Dzięki tym mechanizmom mamy prawie cały ekran dostępny dla elementów nad którymi pracujemy.

Pulpity

Pierwszym ekranem, który użytkownik widzi po zalogowaniu do systemu jest pulpit. Standardowy pulpit systemu Navigator wygląda tak:

 

 

Mamy na nim bieżące informacje (1), dokumenty (2) i zadania (3) oczekujące na wykonie, plan zadań (4) i plan nieobecności(5). Administrator może zmienić pulpit standardowy przez co w konkretnym wdrożeniu pulpit może wyglądać inaczej. Pulpit służy do prezentacji danych oraz do szybkiego przejścia do dokumentów, które oczekują na reakcje użytkownika – np. na pisma które musi zatwierdzić użytkownik. Administrator systemu może tworzyć nowe pulpity przygotowane specjalnie dla działu lub użytkownika. Na przykład pulpit prezentujący aktualny raport ze sprzedaży:

 

 

Przełączanie między pulpitami polega na przełączaniu się między zakładkami. Użytkownik może w każdej chwili aktywować i dezaktywować pulpit. Aktywne pulpity są widoczne w zakładkach na stronie głównej, pulpity nieaktywne są niewidoczne. Aktywacja i dezkatywacja odbywa się poprzez aplikację Ustawienia > Personalizacja > Pulpity

 

 

W ustawieniach mamy listę pulpitów wraz ze wskaźnikiem, czy pulpit jest aktywny – zielona kropka na liście. Aktywacji dokonujemy przez wybór opcji z menu Więcej po zaznaczeniu pulpitu. Natychmiast po aktywacji pulpit jest dostępny. Kolejność pulpitów na liście odpowiada ich kolejności w zakładkach, pierwszy pulpit na liście jest standardowo otwierany po uruchomieniu systemu. Możliwość edycji własnego Pulpitu

Użytkownik może na własne potrzeby zmodyfikować istniejący pulpit dostosowując go do swoich potrzeb. Do takich modyfikacji nie są potrzebne uprawnienia administratora więc takich modyfikacji może dokonać każdy użytkownik. W aplikacji Personalizacja znajduje się sekcja Pulpity, gdzie są dostępne wszystkie stworzone pulpity. W celu modyfikacji pulpitu należy go skopiować i dokonać zmian na kopii. Personalizacja pierwotnego pulpitu przez użytkownika bez uprawnień kończy się błędem. Użytkownik bez uprawnień nie może też dodać nowego pulpitu.

 

 

Po zapisaniu nowego pulpitu można zmienić konfigurację – dezaktywować standardowy pulpit i aktywować pulpit który stworzyliśmy.

 

Spis treści

Menu