Kategorie

Wersja systemu

6.36.46.56.26.16.05.95.85.75.65.55.45.3

Atrybuty i standardowe pola wbudowane

Artykuł ten opisuje budowę formularza, standardowe pola wbudowane które można spotkać na formularzach dla wszystkich typów obiektów oraz atrybuty dostępne na wszystkich formularzach. Szczegółowy opis pól wbudowanych znajduje się w serii artykułów dotyczących poszczególnych typów obiektów:

Dokumentu Pola systemowe: Dokumenty
ZadaniaPola systemowe: Zadania
KontrahenciPola systemowe: Kontrahenci

Zakładka

Zakładka jest wymaganym elementem każdego formularza. Musi być przynajmniej jedna zakładka w formularzu.

Kontener

Kontener jest elementem, w którym są grupowane atrybuty i pola wbudowane. Poprzez rozlokowanie kontenerów na formularzu oraz konfigurację ich szerokości możemy ustalić wygląd formularza.

Kontener nie jest wymaganym elementem formularza jednak poza przypadkami bardzo prostych formularzy zaleca się używanie kontenerów do sterowania wyglądem formularzy.

Typowy układ formularza wygląda następująco:

  • Formularz
    • Zakładka
      • Kontener (opcjonalnie)
        • Pola/atrybuty/tabele

Co w systemie prezentuje się następująco:

Na powyższym przykładzie mamy: formularz (Delegacja), później zakładkę (Ogólne), następnie kontener (Nagłówek), w kontenerze kolejne dwa kontenery (Dane podstawowe, Daty i miejsce), i dopiero poszczególne pola pod kontenerami Dane podstawowe (Firma, Typ, itd.) oraz Daty i miejsce (Numer własny, Data rozpoczęcia, itd.) 

Pola wbudowane

W tym miejscu zostaną omówione pola wbudowane, których można użyć na różnych typach formularzy. Pola wbudowane dedykowane konkretnym typom formularzy zostały omówione w oddzielnych artykułach.

Data dodania pole typu data i czas wypełniane przez system. Wartość pola określa datę stworzenia dokumentu w systemie. Użytkownik nie ma możliwości edycji tego pola.

Data modyfikacji pole typu data i czas wypełniane przez system. Wartość pola określa ostatnią datę modyfikacji dokumentu w systemie. Użytkownik nie ma możliwości edycji tego pola.

Dodał pole tekstowe, wyliczane automatycznie. Wskazuje użytkownika, który dodał dokument do systemu.

Modyfikował pole systemowe wypełniane przez system. Wartość pola wskazuje użytkownika, który ostatnio modyfikował dokument. Użytkownik nie ma możliwości edycji tego pola.

Nazwa pole systemowe typu tekstowego

Opis pole wielowierszowe pozwalające dodać dłuższą informację tekstową bez formatowania do dokumentu.

Status pole systemowe, określa status dokumentu

Pola złożone

Komentarze dedykowana kontrolka, pozwalająca umieszczać komentarze do dokumentu. Składa się z edytora HTML oraz mechanizmów pozwalających na cytowanie czy odpowiadanie na komentarz. Dodatkowo kontrola umożliwia odwołanie do konkretnego pracownika co umożliwia przekazanie informacji czy polecenia bez uruchamiania obiegu dokumentu. Typowy wygląd na dokumencie tej kontrolki:

Procedura obiegu kontrolka służąca do wyboru lub zmiany procedury obiegu. Najczęściej procedura obiegu jest wybierana automatycznie – zgodnie z konfiguracją w ustawieniach Typu dokumentu oraz procedury obiegu.

Obieg dedykowana kontrolka pokazująca aktualnie uruchomioną procedurę obiegu dokumentu dla konkretnego dokumentu. Na kontrolce widać kroki już wykonane oraz kroki które oczekują na realizację. Osoba z uprawnieniami może z tego poziomu dodać działanie lub zmienić procedurę obiegu.

Kontrolka musi być obecna na formularzu, jeżeli typ dokumentu oparty na tym formularzu ma brać udział w obiegu. Konfiguracja procedury obiegu jest opisana w osobnym artykule.

Uprawnienia dedykowana kontrolka służąca do wyświetlania uprawnień do dokumentu, na którym się znajduje. Osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą poprzez tę kontrolkę dodawać nowe uprawnienia do dokumentu.

Musi być obecny na każdym formularzu, który ma być skojarzony z typem dokumentu.

Videokurs: Dodawanie prostych pól do formularza

Atrybuty

Pole tekstowe (textbox)
Zwykłe pole tekstowe do uzupełnienia. Służy do wprowadzania krótkich informacji tekstowych

Wielowierszowe pole tekstowe (textarea)
Pole tekstowe z możliwością ustawienia wielu wierszy. Służy o wprowadzania dłuższych informacji tekstowych, np. pole opis.

Wielowierszowe pole tekstowe HTML
Pole będącą kontrolką HTML- czyli m.in. możliwość wstawiania hiperłączy, pogrubiania tekstu, wstawiania tabelki itp.

 

Liczba całkowita
Pole to pozwala na wpisywanie jedynie liczb całkowitych

Liczba zmiennoprzecinkowa
Pole pozwala na wpisanie wartości liczbowej z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku

Data
Pole pozwala na wybór daty (bez czasu)

Data i czas
Pole pozwala na wybór daty oraz czasu

Lista rozwijana (select)
Pole – lista , które wyświetla dane z zadanego zestawu danych. Przykładowo uzupełniona sekcja:

Widok z dokumentu:

 

Autowyszukiwanie (autocomplete)
Pole korzystające z zestawu danych. Po dwukrotnym naciśnięciu system pokaże dostępne możliwości. Również podczas wpisywania zestaw danych będzie zawężany do wybranych wartości. Jako zestaw danych użyłem Definicje słownik:

Widok z dokumentu:

 

Autowyszukiwanie multiwybór
Pole działające na tej samej zasadzie co atrybut Autowyszukiwanie (autocomplete). Ta kontrolka umożliwia jednak wielokrotny wybór wartości w polu. Definicje przy użyciu zapytania SQL:

 

Widok z dokumentu:

 

Pole wielokrotnego wyboru (checkbox)
Pole pozwala na wybranie kilku pozycji z zadanego zestawu danych.

Widok z dokumentu:

Pole jednokrotnego wyboru (radio)
Pole pozwala na wybranie tylko jednej z zadanych w zestawie danych pozycji.

 

Przycisk (buton)
Pole typu Przycisk pozwala na wykonanie danej akcji po naciśnięciu. Przycisk może służyć np. do przekierowania na konkretny adres URL, tworzenia nowych dokumentów, lub wykonania dowolnej akcji rozumianej jako wyrażenie SQL

 

Hasło
Jest to specjalne pole tekstowe, którego nie widać podczas wpisywania.

Tekst statyczny
Specjalny atrybut, który pozwala na wyświetlanie tekstu, na przykład komunikatu. Atrybut pozwala na proste formatowanie. W konfiguracji mamy dostępny edytor z możliwością formatowania tekstu.

Tekst wpisujemy wprost w konfiguracji. Efekt na formularzu wygląda następująco:

Etykieta
Rodzaj pola w którym możemy ustawić np. Domyślną wartość. Zostanie nam wyświetlony tekst którego nie jesteśmy w stanie edytować. Pole konfigurujemy poprzez podanie zapytania SQL w polach Wartość domyślna lub Pole wyliczane automatycznie.

Pole może służyć np. do wyświetlania wyników zapytania SQL. Wygląd na formularzu:

Różnica między etykietą a tekstem statycznym

Na pierwszy rzut oka atrybuty Tekst statyczny i Etykieta są bardzo podobne jednak zasada ich działania jest inna przez co służą do innych celów. Poprzez atrybut Tekst statyczny możemy wyświetlić na formularzu komunikat dla użytkownika z formatowaniem czy linkiem do strony z pełnym opisem. Dzięki łatwej edycji komunikatu możemy przygotować dobrze wyglądający element formularza. Jednak jak sama nazwa wskazuje tekst jest statyczny, może być wyświetlony tylko w postaci przygotowanej podczas konfiguracji systemu.

Etykieta nie ma możliwości konfiguracji wyglądu. Możemy tylko wyświetlić sam tekst. Dzięki etykiecie możemy za to wyświetlić tekst dynamicznie wyliczany, np. tak jak w przykładzie powyżej zliczający dokumenty w systemie. Możemy zbudować dowolnie skomplikowane zapytanie SQL które pozwoli na wyświetlanie informacji z bazy NAVIGATORA.

Panel plików

Standardowo dla dokumentów (obiektów zapisanych w tabeli Do) mamy możliwość dodania załącznika. Załącznik zawsze jest po lewej stronie okna dokumentu w osobnym panelu. 

Atrybut Panel plików pozwala umieścić dodatkowy element na dokumencie, w którym można przechowywać pliki. Jak widać na poniższym przykładzie może on zostać umieszczony w dowolnym miejscu na formularzu.

Dodatkowo panel plików może zostać umieszczony również na typach obiektów takich jak słowniki, kontrahenci itp.

Lista atrybutów

Lista pozwala nam na zgrupowanie pól w jeden wiersz, gdzie każde pole jest traktowane jako kolumna na liście. Aby dodać listę należy dodać element typu Lista, a następnie jako elementy podrzędne podpiąć poszczególne kolumny. Przykładowa lista:

 

Widok z dokumentu:

W przypadku list złożonych z wielu elementu zdarza się, że kolumn jest za dużo przez co nie mieszczą się one wszystkie na ekranie. Można ten element skonfigurować tak, że jeżeli będzie mało miejsca to system automatycznie przełączy widok na pionowy.

Na formularzy w widoku pionowym lista będzie wyglądała tak:

 

Tabela atrybutów
Tabela w systemie Navigator to układ atrybutów lub pól wbudowanych ze zdefiniowaną ilością wierszy i kolumn. Kolumny i wiersze można łączyć ze sobą  w celu stworzenia porządanej struktury. W przeciwieństwie do listy atrybutów mamy tu na sztywno zdefiniowaną ilość wierszy, użytkownik w trakcie pracy z dokumentem nie może dodawać ani usuwać wierszy.

Aby utworzyć tabelę należy:

KROK 1:Dodać elementy o typie Tabela. Po wybraniu wyświetli nam się sekcja Edytor tabelki:

KROK 2: Wybieramy liczbę kolumn oraz wierszy i naciskamy Utwórz nową tabelę

Po wygenerowaniu pojawią nam się pola, których jednak nie jesteśmy jeszcze w stanie uzupełnić.

KROK 3: Następnie należy dodać elementy podrzędne do Tabeli. Elementami podrzędnymi mogę być Atrybuty oraz Pola wbudowane. Dodajemy (ilość wierszy) x (ilość kolumn) takich pól. Przykładowo dodaje etykietę:

W tym przypadku utworzono 4 pola (2 wiersze, 2 kolumny). Pola można dodać również bezpośrednio z tabeli:

KROK 4: Wracamy do edytora tabelki i wybieramy w każdym polu interesującą nas pozycję:

Widok skonfigurowanej tabelki na dokumencie:

Videokurs: Lista atrybutów

Lista wbudowana

Lista wbudowana pozwala nam na podpięcie i wyświetlenie konkretnej listy zdefiniowanej wcześniej w systemie. W tym celu należy dodać pole o typie Lista wbudowana i w polu Lista wybrać konkretną listę znajdującą się już w systemie

Widok z dokumentu:

Videokurs: Lista wbudowana

Style

W systemie mamy możliwość konfigurowania styli dla elementów formularzy (CSS). Sekcja znajduje się w zakładce Ogólne przy edycji elementu

 

Pole korzysta z języka CSS, który służy do opisywania stylów. Każde wpis należy oddzielić separatorem „;”. Przykładowe zastosowania:

 

  • Ustawienie szerokości pola/kontenera
    • Width: XX %
      • Ustawia szerokość na XX% szerokości kontenera w którym się znajduje
    • Min-width: XXX px
      • Najczęściej używana dla kontenerów. Pozwala ustawić jaka jest minimalna wartość szerokości (w pikselach) kontenera
    • Overflow:inherit
      • Dzięki temu ustawieniu pola znajdujące się w kontenerze ( np. zestaw danych pól daty) płynnie nachodząc na sąsiednie kontenery
    • Background-color: #bd1f1f; color: #ffffff
      • Background-color odpowiada za tło (np. przycisku)
      • Color odpowiada za kolor napisu przycisku
      • Podane wartości odpowiadają kolorystyce przycisków w systemie Business Navigator

 

 

Menu