Microsoft zapowiedział rezygnację z prostej autoryzacji SMTP oraz IMAP czyli przy pomocy loginu i hasła. Aby dalej móc korzystaj ze skrzynki w usłudze Azure w systemie Navigator należy odpowiedni skonfigurować połączenie zarówno po stronie Navigatora jak i Azure
Konfiguracja Navigatora
Konfiguracja skrzynki pocztowej w systemie Navigator nie uległa dużej zmianie. Do konfiguracji doszły dwa pola Identyfikator aplikacji (klienta) oraz Identyfikator katalogu (dzierżawy). W celu prawidłowego skonfigurowania skrzynki pocztowej Azure należy wprowadzić następujące dane:
Typ: SMTP/IMAP
Login: Nazwę użytkownika w usłudze Azure. Jest to użytkownik którego skrzynka będzie pobierana do systemy Navigator a wszystkie maile będą wysyłane przez jego konto.
Hasło: hasło użytkownika w usłudze Azure
Adres SMTP: Adres serwera SMTP
Port SMTP: Port na serwerze, na którym uruchomiona jest usługa
Adres IMAP: Adres serwera IMAP
Port IMAP: Port, na którym uruchomiona jest usługa IMAP
Użyj TLS: zaznaczenie tej opcji powoduje utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z serwerem pocztowym. Uwaga: serwer musi mieć włączone opcje szyfrowania żeby skorzystać z tej metody
Identyfikator aplikacji (klienta): Unikalny, indywidualny kod generowane w konfiguracji usługi AZURE, powiązany z kontem z którym się łączymy
Identyfikator katalogu (dzierżawy): Unikalny, indywidualny kod generowany w konfiguracji usługi AZURE, powiązany z organizacją w ramach której jest założone konto.
Konfiguracja AZURE
Microsoft wprowadził nową usługę, platformę tożsamości (Microsoft identity platform) która odpowiada za uwierzytelnianie użytkowników w systemie. Będzie to jedyna możliwość uzyskania dostępu do usług Microsoft, w tym również do serwerów IMAP i SMTP. Jeżeli chcemy używać elementów Azure w systemie Navigator to należy skonfigurować platformę tożsamości pod kątem integracji z Navigatorem.
Wymagania wstępne
- Konto Azure z aktywną subskrypcją
- Uprawnienia do zarządzania aplikacjiami w Azure Active Directory. Konieczne jest posiadanie jednego z poniższych uprawnień:
- Administrator aplikacji (Application administrator)
- Administrator chmury (Cloud application administrator)
- Programista aplikacji (Application developer)
Rejestrowanie aplikacji
Każda aplikacja, która ma współpracować z Azure, w tym także Navigator, musi zostać w nim zarejestrowana.
Rejestracja aplikacji przebiega następująco:
- Zaloguj się do portalu Azur. Pamiętaj o minimalnych uprawnieniach
- Znajdź odpowiednią subskrypcję. Jeżeli masz dostęp do wielu subskrypcji możesz użyć filtra katalogów i subskrypcji (directories & subscriptions filter)
- Wybierz Microsoft Entra ID
- W opcji Zarządzaj (Manage) wybierz Rejestracja aplikacji > Nowa rejestracja (App registration > New registration)
- Wprowadź nazwę aplikacji, którą rejestrujesz. Nazwa może być dowolna.
- Wybierz, kto może korzystać z aplikacji (account type). Do wyboru są następujące opcje:
- Katalog organizacji (Accounts in this organizational directory only). Z aplikacji będą mogli korzystać tylko użytkownicy z korzystający z Twojej subskrypcji
- Dowolna organizacja (Accounts in any organizational directory). Pozwala na korzystanie z aplikacji użytkownikom dowolnej subskrypcji. Opcja jest używana raczej przez twórców oprogramowania, którzy chcą udostępnić swoją aplikację w modelu SAAS.
- Dowolna organizacja oraz konta osobiste (Accounts in any organizational directory and personal Microsoft accounts). Opcja podobna do poprzedniej jednak pozwalająca na dostęp do aplikacji również osobom posiadającym indywidualne konta Microsoft
- Indywidualne konta (Personal Microsoft accounts). Pozwala na dostęp do aplikacji osobom posiadającym indywidualne konta Microsoft.
Na potrzeby integracji poczty Azure z systemem Navigator należy wybrać pierwszą opcję
- Po wypełnieniu formularza należy wybrać opcję Zarejestruj (Register). Po zakończeniu pracy przez system zostanie wyświetlona strona z podsumowaniem rejestracji:
W podsumowaniu znajdują się istotne informacje, które trzeba przenieść do Navigatora. To pola Identyfikator aplikacji (klienta) – Application (Client) ID oraz Identyfikator katalogu (dzierżawy) – Directory (tenant) ID.
Dodatkowe uprawnienia
Aby móc używać skrzynki pocztowej w Azure należy ustawić dodatkowe uprawnienia, bez których nie będzie możliwe pobieranie i wysyłanie poczty
Więcej informacji na temat ograniczeń uprawnień do skrzynek pocztowych można znaleźć w dokumentacji Azure na stronach Microsoft
Uprawnienia interfejsu API
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to włączyć uprawnienia do protokołów SMTP oraz IMAP. W Konfiguracji aplikacji należy wybrać opcję Uprawnienia interfejsów API (API permissions), kliknąć dodaj a następnie poszukać opcji SMTP oraz IMAP.
W zależności od potrzeb możemy dodać oba protokoły lub tylko jeden z nich – dowolny.
Należy pamiętać o uprawnieniach administratora. Bez tych uprawnień i potwierdzenia nadania uprawnień system Navigator nie będzie mógł wysyłać poczty. Prawidłową konfigurację można poznać po zielonych checkboksach przy nazwie interfejsu.
Uwierzytelnienie
W zakładce Uwierzytelnienie (authentication) należy wyszukać opcje zaawansowane > Zezwalaj na przepływ klientów publicznych (Advanced settings > Allow public client flow) i zaznaczyć ją na Tak.
Opcja ta jest domyślnie wyłączona, bez jej włączenia system nie będzie prawidłowo integrował się z pocztą Azure.