Kategorie

Wersja systemu

6.36.46.56.66.76.86.97.06.26.16.05.95.8

Pola systemowe: Zadania

Artykuł ten opisuje pola typowe dla formularza zadania czyli obiektu opartego na tabeli Ta. Opis budowy formularza, atrybutów oraz pól wbudowanych dostępnych dla wszystkich typów obiektów dostępny jest w artykule Atrybuty i standardowe pola wbudowane

Atrybuty proste

Alerty systemowe: Kontrolka alertów systemowych. Pozwala na dodanie alertu z poziomu zadania.

Element nadrzędny: pole, dzięki któremu można budować strukturę zadań. Wskazuje zadanie nadrzędne względem zadania.  Pole używane do określenia podzadań np. w metodyce WBS (Work Breakdown Structure)

Kod: pole systemowe służące do przechowywania np. kodu kreskowego

Kolejność: Pole powiązane z elementem nadrzędnym, określa kolejność zadania powiązanego z jednym zadaniem nadrzędnym. W polu tym wskazujemy po którym zadaniu ma być aktualne zadanie.

Kryteria oceny: Pole tekstowe. Służy do wprowadzenia kryterium oceny odbioru zadania.

Numer konta: Pole tekstowe, pozwala wprowadzić numer konta

Numer własny: Pole tekstowe wyliczane częściowo automatycznie. Składa się z elementów stałych typu oznaczenie literowe, wyliczanych automatycznie typu aktualny miesiąc lub rok pobrany z innego pola systemowego typu data dokumentu oraz kolejnego numeru. Konfiguracja elementów numeru własnego znajduje się w konfiguracji typu dokumentu.

Osoba odpowiedzialna: pole systemowe, pozwala wskazać osobę odpowiedzialną za wykonanie zadania. Właściciela wybiera się z listy pracowników firmy.

Perspektywa: Pole wyboru. Pozwala na wybór perspektywy zadania ze słownika (np. finansowa, klientów itp)

Tagi: Pozwala dodać tagi czyli zdefiniowane etykiety do zadania

Planowanie i rozliczanie zadania

Kolejne pola odnoszą się do planowania zadania. Możemy zaplanować czas trwania, koszty, rezultaty projektu. Pola te z reguły są używane razem z rzeczywistymi danymi w celu porównania planu z realizacją.

Planowana liczba dni: Planowana ilość dni na wykonanie zadania. Może być wyliczana automatycznie na podstawie planowanego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac lub podawana ręcznie.

Planowana liczba godzin pracy: Planowany nakład pracy w godzinach na wykonanie zadania

Planowana liczba punktów: Planowany nakład pracy w punktach na wykonanie zadania. Używany przy punktowej ocenie pracochłonności zadania

Planowany koszt: Planowany koszt zadania

Planowany przychód: Planowany przychód wynikający z wykonania zadania

Planowany termin rozpoczęcia: Planowany termin rozpoczęcia prac. Wartość może być podana ręcznie lub wyliczana automatycznie na podstawie powiązania między zadaniami – np. informacji że zadania zaczyna się po zakończeniu innego zadania.

Planowany termin zakończenia: Planowany termin zakończenia prac

Postęp w realizacji zadania: Pole określające procentowy postęp realizacji zadania. Może być uzupełniane ręcznie, w przypadku zadania które nie posiada podzadań lub automatycznie na podstawie postępów prac w podzadaniach.

Rezerwa czasowa (w dniach): Pole typu liczna, określa rezerwę na wykonanie zadania.

Rzeczywista liczba dni: Rzeczywista ilość dni na wykonanie zadania. Może być wyliczana automatycznie na podstawie rzeczywistego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac.

Rzeczywista liczba godzin pracy: Rzeczywista ilość godzin poświęconych na wykonanie zadania

Rzeczywista liczba punktów: Rzeczywista liczba punktów przypisanych do zadania

Rzeczywisty koszt: Rzeczywisty koszt zadania

Rzeczywisty przychód: Rzeczywisty przychód osiągnięty dzięki realizacji zadania

Rzeczywisty termin rozpoczęcia: Rzeczywisty termin rozpoczęcia prac nad zadaniem. Może być podany ręcznie lub wyliczony na podstawie powiązań z innymi zadaniami.

Rzeczywisty termin zakończenia: Rzeczywisty termin zakończenia prac

Typowym przykładem użycia powyższych pól wbudowanych jest zbudowanie tabeli w której pokazane jest zestawienie wielkości planowanych i rzeczywistych. Przykładowa tabela zawierająca terminy wygląda tak:

lub koszty:

Konfiguracja tego elementu wygląda tak:

Atrybuty złożone

Pliki: kontrolka pozwala dodać pliki (załączniki) do zadania. Działa analogicznie jak atrybut Pliki, dodatkowo pozwala w łatwy sposób dodawać zrzuty ekranu – poprzez wykonanie zrzutu ( klawisz PrtScn) i wklejenie go do otwartego okna.

Wykres Gantta: Kontrolka pozwala wstawić na formularzu statyczny wykres Gantta

Zależności: Kontrolka ta określa zależności pomiędzy terminami rozpoczęcia i zakończenia zadania. Do wyboru są trzy opcje: Zaczyna się po, Zaczyna się z i Kończy się z które określają sposób wyliczenia startu lub końca zadania. Musimy podać zadanie, do którego będziemy się odnosić oraz ewentualne opóźnienie. W opóźnieniu możemy podać liczbę ujemną, np. podanie -2 oznacza, że zadanie zacznie się dwa dni przed końcem wskazanego zadania.

Zasoby: Pole pozwala na planowanie i rozliczanie zasobów używanych w projekcie. Zasobem mogą być pracownicy, urządzenia, materiały lub koszty. Wszystkie zasoby wybieramy z odpowiedniego słownika zasobów

 

Spis treści

Menu