Kategorie

Wersja systemu

6.36.46.56.26.16.05.95.85.75.65.5

Przygotowanie raportów w systemie NAVIGATOR

Aplikacja Raporty 

Możliwość raportowania jest jednym z kluczowych elementów systemów ERP czy Workflow. Raporty pozwalają na zwięzłe, graficzne lub tabelaryczne pokazanie przekrojowych informacji z systemu. Dzięki raportom można budować kokpity zarządzania lub specjalizowane pulpity prezentujące dane dla określonej grupy odbiorców, np. zarządu, sprzedaży czy produkcji

W systemie NAVIGATOR istnieje aplikacja Raporty która służy zarówno do prezentacji raportów jak i do ich konfiguracji. Korzystając ze źródeł danych skonfigurowanych w aplikacji Raporty można również tworzyć pulpity zawierające dynamiczną reprezentację danych, np:

Sama aplikacja Raporty składa się z czterech modułów: Moje raporty, Księga raportów, Źródła danych i Przetwarzanie

Moje raporty

W module Moje raporty znajdują się raporty stworzone przez aktualnie zalogowanego użytkownika. Są one widoczne wyłącznie dla tego użytkownika. Jeżeli chcemy stworzyć swój prywatny raport, to jest najlepsze miejsce żeby go przechowywać.

Raporty możemy tworzyć od zera lub kopiować raporty z Księgi raportów.

Na powyższym przykładzie widać tylko jeden katalog z raportami, nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć więcej katalogów i pogrupować swoje raporty. Katalogi działają podobnie jak kategorie dla dokumentów czy katalogi dla plików, służą do grupowania obiektów.

Z listy raportów można otworzyć raport do edycji lub wyświetlić podgląd raportu

Księga raportów

Księga raportów wygląda identycznie jak Moje reporty, różnica jest taka, że raporty w tym module są dostępne dla wszystkich użytkowników mających uprawnienia do danego raportu

Jak widać księga raportów jest z reguły bardziej rozbudowana niż Moje raporty. System NAVIGATOR nie jest dostarczany z predefiniowanymi raportami, wszystkie raporty są przygotowywane w ramach wdrożenia.

Źródła danych

W tym module zdefiniowane są wszystkie źródła danych, które mogą być użyte w raportach.

Z tego miejsca można dodać nowe źródło lub edytować źródło istniejące.

Przetwarzanie

Moduł przetwarzanie zawiera zadanie, które są uruchamiane cyklicznie i służą do aktualizacji źródeł danych. Moduł ma charakter informacyjny, pokazuje stan przetwarzania danych.

Z tego miejsca możemy również ręcznie uruchomić przetwarzanie źródeł. Po zaznaczeniu konkretnego zadania pojawi się przycisk który uruchomi zadanie:

Każde zadanie odpowiada określonej grupie źródeł z reguły opartych o tę samą bazę danych. Na liście zadań widać nazwę zadania, datę ostatniego wykonania, status wykonania oraz następne wykonanie.  Utworzenie zadań odbywa się w trakcie wdrożenia i zazwyczaj nie ma potrzeby modyfikacji tych zadań

W oknie edycji zadania należy podać nazwę zadania oraz nazwę serwera. Zakres dat jest opcjonalny i nie trzeba ich uzupełniać.

Tworzenie źródeł danych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, system nie dostarcza predefiniowanych źródeł danych. Należy je stworzyć podczas wdrożenia systemu, można też tworzyć samodzielnie źródła danych.

Podstawową informacją, którą należy podać podczas tworzenia źródła danych jest typ. Do wyboru są następujące opcje:

OLAP – źródło danych zbudowane na kostce OLAP. Kostka OLAP (On-Line Analytical Processing)  to wielowymiarowa baza danych zbudowana z użyciem danych z systemów transakcyjnych takich jak ERP, Workflow itp. Budowa kostki, jej wielowymiarowość pozwalają na analizę danych w wielu przekrojach (np. czas, struktura organizacyjna, kategorie kosztów itp). Struktura kostki, brak transakcyjności operacji bazodanowych pozwalają ba bardzo szybką pracę. Kostka OLAP może przechowywać dane z wielu systemów. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie analityczne. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zaprojektowania i wykonania kostki OLAP. Z reguły jest to wykonywane podczas wdrożenia przez osoby specjalizujące się w tematyce hurtowni danych oraz systemów Business Intelligence

Poniżej przykładowa konfiguracja źródła danych opartego na kostce OLAP

Tworzenie kostki OLAP odbywa się poza systemem Navigator więc po więcej informacji odsyłamy do zasobów zewnętrznych, np. tutaj.

SQL – źródło danych oparte o zapytanie SQL. Podobnie jak kostka OLAP ten typ również opiera się na bazie danych jednak zamiast specjalizowanej struktury jaką jest kostka OLAP wykorzystuje zwykłe zapytanie SQL. W konfiguracji należy podać nazwę funkcji SQL zapisanej na serwerze baz danych. Konfiguracja takiego źródła jest prostsza niż kostki OLAP gdyż wystarczy umiejętność napisania poprawnego zapytania SQL, należy jednak pamiętać, że takie źródło danych będzie wolniejsze niż kostka OLAP oraz będzie bardziej ograniczone.

Poniżej przykładowa konfiguracja źródła.

Pozostałe typy źródeł danych: RS – Raport Statyczny, LIST – Lista oraz EXCEL – plik Excel należy skonfigurować bezpośredni na raporcie.

Pola Kod, Nazwa i Opis mogą zawierać dowolne napisy, od użytkownika zależy co tu wpisze. Pole Połączenie jest polem specjalnym, należy tu wpisać string z parametrami połączenia.

W przypadku typu SQL należy wpisać nazwę funkcji wg wzoru NazwaFunkcji(’User ID=__DWLogin__’, 'Password=__DWPassword__’).
W przypadku OLAP należy wpisać pełny ciąg połączenia do hurtowni wg wzoru Provider=MSOLAP.4;User Id=__DWLogin__;Password=__DWPa

Ostatnią opcją jest adres serwera, który należy podać w przypadku konfiguracji kostki OLAP.

Tworzenie raportu

Przy tworzeniu raportów należy skonfigurować źródło danych oraz wskazać typ raportu. Ponieważ opcje różnią się w zależności od wybranego źródła danych wygląd formularza tworzenia raportu jest pokazywany dynamicznie, w zależności od wybranych opcji.

 

Źródło danych

Do wyboru mamy pięć rodzajów źródeł danych.

Baza OLAP – po wybraniu tej opcji pojawi się kontrolka z wyborem wcześniej zdefiniowanej kostki. Możemy wybrać jedynie wcześniej zdefiniowaną w źródłach danych kostkę.

Baza SQL – po wybraniu tej opcji pojawi się kontrolka z wyborem funkcji SQL. Podobnie jak w przypadku kostki OLAP  do wyboru mamy tylko zdefiniowane wcześniej w źródłach danych funkcje

Serwer raportów – po wybraniu tej opcji pojawia się kontrolka, w której możemy wybrać raport zdefiniowany na serwerze raportów. Uwaga: konfiguracja serwera raportów odbywa się poprzez ustawienia systemowe które znajdują się w Ustawienia > Pozostałe > Ustawienia

Lista – po wybraniu tej opcji możemy zbudować raport na bazie listy z systemu NAVIGATOR. Pozwala to na bardzo proste budowanie raportów w oparciu o zdefiniowane w systemie listy.

 

Plik excel – Ostatnia opcja pozwala nam na wskazanie pliku excel, który będzie źródłem danych dla raportu. W konfiguracji wystarczy wskazać plik w standardowym oknie Windows które pokaże się po naciśnięciu ikony ołówka

Typ raportu

Ostatnim parametrem który musimy podać jest typ raportu. Do wyboru mamy trzy opcje:

Tabela przestawna (Excel) – ta opcja pozwala na budowanie tabeli przestawnej w oparciu o program MS Excel. Po wybraniu tej opcji, nadaniu nazwy raportowi i klikniciu Dalej system poprosi o otwarcie programu Excel.

Po otwarciu programu Excel można budować tabelę przestawną tak jak zwykłą tabelę przestawną w Excelu. Po zapisaniu system będzie pamiętał nasze ustawienia i kolejne otwarcie raportu będzie pokazywało isadzony dokument Excel.

Tabela przestawna (Express) – ta opcja działa bardzo podobnie do poprzedniej z tą różnicą, że zamiast programu Excel używa wbudowanej kontroki do tworzenia tabel przestawnych. Wbudowana kontrolka ma mniej opcji niż program Excel jednak można jej używać od razu bez ponoszenia dodatkowych wydatków na licencję programu Excel

Po wybraniu wszystkich opcji i naciśnięciu Dalej pojawia się okno z konfiguracją tabeli przestawnej.

Dashboard – Ostatnią opcją do wyboru jest Dashboard. Pozwala on na tworzenie wizualnej reprezentacji danych w postacie wykresów, interaktywnych map czy tabel w oparciu o dane ze źródła danych.

Po wybraniu opcji i zapisaniu raportu pojawi się okno z konfiguracją pulpitu na którym możemy ustawiać poszczególne elementy.

Konfiguracja raportu

Przedstawiony w tym artykule sposób tworzenia raportów nie wyczerpuje całego tematu. Po poprawnym skonfigurowaniu źródeł danych i stworzeniu raportów trzeba je jeszcze skonfigurować poprzez ustawienie tabeli przestawnej lub ułożenie i skonfigurowanie elementów aktywnych na pulpicie. Jest to temat na tyle obszerny, że zasługuje na osobny artykuł. Do każdy z trzech typów raportów: Tabela przestawna (Excel), Tabela przestawna (Express) oraz Dashboard powstał osobny artykuł opisujący konfigurację tego konkretnego raportu.

Spis treści

Menu