Currently set to Index
Currently set to Follow

Gartner przewiduje trendy technologiczne w 2015

Kategoria: Blog, Rozwiązania informatyczne
Gartner przewiduje trendy technologiczne w 2015

Gartner opublikował listę 10 najważniejszych trendów technologicznych na 2015 rok. Nowością w stosunku do 2014 roku jest zwrócenie uwagi na proaktywne systemy bezpieczeństwa oraz systemy kontekstowe.

Ciekawie zapowiada się era „inteligentnych” aplikacji. Wygląda na to, że zakres dostępnych danych (zjawisko Big Data) jest już tak duży, że część odpowiedzialności za ich analizę będą musiały wziąć same aplikacje.

Z naszego punktu widzenia cieszy fakt bardzo silnego trendu rozwoju API. Na Polskim rynku w dalszym ciągu można spotkać systemy informatyczne, których producenci sceptycznie podchodzą do integracji z innymi aplikacjami.

10 strategicznych trendów technologicznych wg. Gartnera w 2015 roku:

  1. INFORMATYKA WSZĘDZIE (MOBILNOŚĆ)
    Coraz więcej będzie urządzeń mobilnych (telefon, tablet, zegarek, okulary etc.), przez które użytkownik będzie chciał logować się do różnych systemów informatycznych.
  2. DOSTĘP PRZEDMIOTÓW DO INTERNETU (IOT – INTERNET OF THINGS)
    Coraz więcej urządzeń elektronicznych będzie podpinane do Internetu (sprzęt AGD, instalacje grzewcze, samochody etc.).
  3. DRUK 3D
    Gartner przewiduje wzrost tego rynku w 2015 roku o 98%.
  4. ZAAWANSOWANA I NIEWIDOCZNA ANALITYKA
    Wzrost ilości danych będzie prowadził do tego, że ich analiza stanie się kluczowym obszarem informatyki. Systemy analityczne będą mniej widoczne, ale będą integralną częścią każdej aplikacji.
  5. SYSTEMY KONTEKSTOWE
    Każdy system będzie musiał rozwijać swoją „inteligencję” poprzez analizę otoczenia w jakim pracuje. Systemy kontekstowe mogą wybierać różne warianty bezpieczeństwa komunikacji z użytkownikiem, jak i zakres informacji oraz sposób ich prezentacji.
  6. INTELIGENTNE URZĄDZENIA
    Era urządzań „smart” się rozkręca. Będzie coraz więcej robotów, wirtualnych asystentów i doradców.
  7. CHMURA
    Rozwój urządzeń mobilnych i konieczność synchronizacji danych pomiędzy nimi powoduje, że coraz większe znaczenie ma architektura Chmura-Klient.
  8. DALSZY ROZWÓJ API
    Komunikacja pomiędzy aplikacjami staje się coraz bardziej kluczowa. Gartner ukuł termin Software-Defined Application (SDA), który ma być kolejnym etapem ewolucji architektury zorientowanej na usługi (SOA).
  9. ROZWÓJ ZWINNYCH METODYK WYTWARZANIA OPROGRAMOWANIA NA SZEROKĄ SKALĘ (WEB-SCALE IT)
    Chodzi o pewną zmianę w sposobie myślenia na temat wytwarzania oprogramowania i świadczenia dzięki niemu usług. Coraz więcej firm będzie chciało iść śladem Amazon, Google, Facebook, które są w stanie swoje usługi i rozwiązania informatyczne bardzo szybko dostosować do zmieniających się realiów rynkowych.
  10. ZARZĄDZANIE RYZYKIEM I BEZPIECZEŃSTWO
    Aplikacje powinny być bardziej aktywne w zakresie monitorowania swojego bezpieczeństwa i w razie potrzeby powinny samodzielnie interweniować.

Źródło: http://www.gartner.com

Oceń artykuł

Od 16 lat związany z wdrożeniami systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Specjalizuje się w rozwiązaniach klasy Business Intelligence i Workflow. Entuzjasta wykorzystania sztucznej inteligencji do wspierania procesów biznesowych. Prezes zarządu Archman oraz kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i informatyki w Krakowie.

Porozmawiajmy