Currently set to Index
Currently set to Follow

Jakie rozwiązania BI umożliwia Navigator?

Kategoria: Blog, Rozwiązania informatyczne
rozwiązania BI w NAVIGATORZE

Dane zawsze były kluczowym elementem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Niezależnie od tego, czy chodzi o średnią liczbę filiżanek kawy sprzedawanych przez piekarnię w poniedziałki, czy o dane z magazynu regionalnego firmy motoryzacyjnej, każda firma może skorzystać z analizy danych, czyli ich gromadzenia i interpretacji.

Wiele firm przeszło na model zarządzania oparty na danych, ponieważ pozwala on na podejmowanie obiektywnych decyzji, które są poparte statystykami. Jednak przy tak dużej ilości informacji, jak nie zgubić się w ogromie danych? Z pomocą przychodzą rozwiązania klasy BI

BI, czyli Business Intelligence, to zestaw procedur, struktur i narzędzi, które przekształcają surowe dane w użyteczną wiedzę, która pomaga przedsiębiorstwom podejmować decyzje, robić wnioski i w skutku tego prowadzić zyskowną działalność.  

Jak działa system BI w Navigatorze?

Najpierw dane pobierane są ze źródeł danych. Mogą to być:

  • systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, czyli oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem i jego zasobami), 
  • systemy stricte dziedzinowe (np. CRM, MES, Workflow
  • czy nawet zwykłe pliki (np. Excel). 

Dalej są one przekazywane do hurtowni danych, czyli centralnej bazy danych, gdzie odbywa się ich porządkowanie i czyszczenie. Taka hurtownia jest sprawdzoną technologią, tanią do utrzymania na własnym serwerze. 

Na tak utworzonej bazie danych tworzy się tzw. warstwę analityczną. To na tym poziomie odbywać się będzie codzienne praca analityków, menadżerów, specjalistów.  Technicznie rzecz ujmując, są to modele OLAP (popularnie zwane kostkami OLAP) lub modele tabelaryczne (In-memory). 

Możesz zapytać, po co to? Czy nie można analizować wprost danych z bazy? Oto kilka problemów, na które natkniesz się przy analizie danych wprost z bazy: 

  • Szybkość generowania raportów 
  • Uprawnienia do danych 
  • Wskaźniki liczone „w locie” 
  • Zaawansowane statystyki 
  • Modele predykcyjne 
  • Bariera znajomości języka SQL 

Wszystko to sprawia, że dobrze przygotowana warstwa analityczna po prostu ułatwia pracę. 

Dlaczego warto wybrać rozwiązania BI w NAVIGATORZE?

NAVIGATOR to kompleksowa platforma low-code do obiegu dokumentów i automatyzacji procesów, wyposażona w funkcjonalności Business Intelligence oraz Machine Learning. 

System NAVIGATOR ma wszystko, czego potrzebujesz do efektywnego planowania i analizy danych: 

  • Profesjonalna 3-warstwowa architektura hurtowni danych

Taka struktura agregacji danych polega na budowaniu wielu warstw hurtowni tematycznych zawierających coraz wyższe stopnie agregacji danych. W ten sposób dane z kolejnych warstw są obliczane na podstawie poprzednich. 

Główną zaletą architektury warstwowej jest optymalizacja ogromu danych w hurtowniach tematycznych, co z kolei pozwala na szybkie obliczenie szczegółowych zestawień, gdyż dzięki większemu rozproszeniu obliczeń zapobiegamy redundancji. 

https://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/hur/scb/wyklad3/w3.htm 

  • Wydajność gwarantowana przez technologię OLAP lub In-Memory

Technologia OLAP pozwala patrzeć na dane z różnych perspektyw/wymiarów na różnych poziomach (ogół lub szczegół) i robić to w czasie nieosiągalnym dla tradycyjnego raportowania SQL. Modele wielowymiarowe są szczególnie przydatne w przypadku obliczeń dużych zestawień danych. 

Jednak jeśli występuje potrzeba analizy danych przedstawionych tabelarycznie, mamy także model in-memory. Nazwa In-memory oznacza, że dane są przechowywane w pamięci serwera WWW, a nie w serwerze bazy danych. Pozwala to na szybszy dostęp do danych przez użytkownika. 

  • Praca w Excelu lub w przeglądarce internetowej

Czujesz się przerażony zmianą na nową technologię? Nie musisz totalnie zmieniać swoich zwyczajów, gdyż mamy także możliwość pracy w Excelu lub na arkuszu w przeglądarce internetowej.

Wbudowany arkusz Excel został pokazany w filmiku Zarządzanie budżetem

  • Zaawansowane schematy rozliczania kosztów i przychodów

Przerzuć się na model nowoczesny – zamiast tradycyjnego modelu rozliczania gdzie dokumenty wędrują z biurka na biurko, przerzuć się na model nowoczesny. z NAVIGATOREM wymodelujesz obieg dokumentów i skrócisz czas oczekiwania na podpisanie dokumentów. 

  • Wsparcie różnych modeli budżetowania

Zaprojektuj niestandardowe akcje dla różnych typów budżetów, zdefiniuj procedurę obiegu dokumentów i zobacz wyniki swojej pracy w raportach. 

Jeśli wolisz Excel, w NAVIGATORZE masz możliwość wbudowania arkusza kalkulacyjnego bezpośrednio do budżetu. 

  • Uprawnienia

Złożony system uprawnień jest jednym z elementów bezpieczeństwa, które posiada NAVIGATOR.

Bezpośrednie uprawnienia użytkownika, struktura organizacyjna, przynależność do grupy lub obowiązki w systemie mogą być wykorzystane do określenia, czy użytkownik ma dostęp do danego elementu systemu (dokumentu, elementu słownika, budżetu itp.). Dodatkowo na uprawnienia mogą wpływać powiązania pozycji, takie jak kategoria dokumentu, struktura zadań czy budżetu.

NAVIGATOR umożliwia sprawną analizę danych w firmie

Dzięki wymienionym powyżej funkcjonalnościom, NAVIGATOR jest jednym z wiodących systemów low-code na rynku. Zaufały nam takie firmy, jak KGHM Polska Miedź S.A., OPOLTRANS, GROHE i inni

W jaki sposób wdrożyć NAVIGATOR w firmie?

Napisz do nas, umówimy się na spotkanie. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie jak przebiega realizacja, cały proces opisaliśmy w artykule, a także w FAQ. 

Dla jakich firm ma zastosowanie system BI NAVIGATOR?

NAVIGATOR jest rozwiązaniem dla średnich i dużych firm. System nie jest dedykowany dla konkretnej branży. 

Do tej pory platforma sprawdziła się w firmach handlowych, produkcyjnych, usługowych, logistycznych, transportowych, administracyjnych, finansowych czy IT.

NAVIGATOR wspiera wielofirmowość, więc sprawdzi się on także w przypadku wielu podmiotów prawnych. 

Ograniczenia NAVIGATORA związane są z technologią przeglądarkową i dostępem do Internetu. Istnieją obszary, w których czasami te warunki mogą być przeszkodą (np. transport, produkcja itp.). 

Kiedy warto wdrożyć narzędzie NAVIGATOR?

NAVIGATOR warto wdrożyć jeśli:

  • proces wymiany dokumentów w Twojej firmie utrudnia przepływ pracy 
  • chcesz mieć bardziej przejrzyste zarządzanie dokumentami 
  • masz w firmie procesy powtarzalne, które da się zautomatyzować
  • jesteś entuzjastą automatyzacji i cyfrowej transformacji 
  • chcesz być bardziej konkurencyjny 
  • chcesz przyspieszyć proces podpisywania dokumentów 
  • chcesz mieć dostęp do kompleksowej analizy danych

Dowiedz się więcej o obiegach dokumentów, AI, Business Intelligence oraz aplikacjach komponowalnych w systemie NAVIGATOR

Podsumowanie

Podsumowując, NAVIGATOR to kompleksowe narzędzie low-code wzbogacone o funkcjonalności typu Business Intelligence, wybierane przez liderów rynku w różnych branżach. W artykule opisano technologię Business Intelligence, która od wielu lat pomaga przedsiębiorcom w sprawnej analizie natłoku danych. 

Jeżeli jesteś zainteresowany naszym modułem Business Intelligence, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz.

5/5 (1)

Absolwentka kierunku Tourism and Leisure Management w IMC Fachhochschule Krems. Po ukończeniu studiów postanowiła, że jej powołaniem jest digital marketing. W Archman pełni rolę specjalisty do spraw marketingu, gdzie codziennie pogłębia swoją wiedzę w zakresie SEO i SEM. Mariia interesuje się storytellingiem, a w wolnym czasie najczęściej sięga po powieści Stephena Kinga.

Porozmawiajmy