Currently set to Index
Currently set to Follow

Platforma no-code – tworzenie aplikacji bez konieczności kodowania

Kategoria: Blog, Rozwiązania informatyczne
Platforma no-code – tworzenie aplikacji bez konieczności kodowania | Blog Archman

Gdyby wymienić największe wyzwania związane z tworzeniem aplikacji do wspomagania i automatyzacji procesów biznesowych, z pewnością znalazłyby się wśród nich problemy związane ze zrozumieniem potrzeb i wymagań klientów, wysokie koszty i ograniczona dostępność specjalistów IT oraz zmieniające się warunki biznesowe.

Jednym z rozwiązań może być zatem budowa platform typu no-code/low-code, które są swoistym pomostem pomiędzy „światem IT” a „światem biznesu” oraz pozwalają osobom bez specjalistycznej wiedzy informatycznej modelować i tworzyć aplikacje biznesowe.

Wyzwania cyfrowej transformacji

Trwająca już od kilkunastu lat transformacja cyfrowa jest sporym wyzwaniem zarówno dla twórców jak i odbiorców aplikacji. Coraz częściej korzysta się z uniwersalnych platform, które w elastyczny sposób można dostosować się do zmieniających się warunków biznesowych. Z kolei, aby uprościć proces budowania końcowych aplikacji stosuje się narzędzia typu low-code i no-code.

Czym one są i dlaczego ich użycie przynosi wymierne efekty?

Posłużmy się przykładem i wyobraźmy sobie konstrukcje z popularnego dużego sklepu z meblami.

Aby umeblować mieszkanie nie są wymagane umiejętności stolarskie, wystarczy sprawnie posługiwać się podstawowymi narzędziami typu: młotek, śrubokręt czy wkrętarka. Od producenta dostajemy zbiór komponentów, które dowolnie możemy łączyć i budować z nich gotowe zestawy meblowe. W tym, co stworzymy nie ograniczają nas nasze umiejętności, tylko nasza wyobraźnia.

Platformy typu low-code i no-code

Podobnie jest z tworzeniem aplikacji przy pomocy narzędzi low-code i no-code. Od producenta platformy dostajemy zestaw konfigurowalnych komponentów, które łączymy ze sobą korzystając z podstawowej wiedzy dotyczącej obsługi komputerów i budujemy w ten sposób gotowe aplikacje do zarządzania naszym przedsiębiorstwem. Przeciągając myszką poszczególne elementy, jesteśmy w stanie zbudować formularz do wprowadzania danych, a wybierając odpowiednie dane za pomocą przyjaznego kreatora, konfigurujemy raport wyświetlający kluczowe dla nas dane. Wreszcie mając wiedzę, jak działa nasze przedsiębiorstwo i jak wyglądają w nim procesy biznesowe, możemy je modelować w systemie korzystając z powszechnie znanej notacji BPMN.

Co ważne, aplikacje odpowiedzialne za procesy biznesowe w naszym przedsiębiorstwie mogą tworzyć osoby nie posiadające zaawansowanej wiedzy technicznej, ale mające gruntowną wiedzę biznesową. Tak stworzone oprogramowanie celniej trafi w nasze potrzeby. Gdyby jednak tak się nie stało, wówczas koszt zmiany i dostosowywania oprogramowania w kolejnych iteracjach, będzie dużo niższy niż w przypadku zatrudniania za każdym razem specjalistów IT.

Reasumując, dzięki platformom low-code/no-code możemy nie tylko w łatwy sposób tworzyć i budować aplikacje, ale również dostosowywać je do zmieniających się wymagań.

Zasady tworzenia aplikacji

Niklaus Wirth, szwajcarski elektronik i informatyk, który wywarł niebagatelny wpływ na współczesną informatykę, to autor książki zatytułowanej „Algorytmy + Struktury Danych = Programy”, z którą spotkał się każdy student rozpoczynający studia informatyczne. Zastanówmy się chwilę nad sensem tytułu książki, która powstała w latach 70. minionego wieku. Mieści się w nim teza, iż mając do dyspozycji odpowiednie zbiory danych, którymi możemy zarządzać tj. filtrować, sortować, agregować, łączyć itp. (struktury danych) oraz odpowiednie narzędzia i pomysły na przetwarzanie tych danych (algorytmy), finalnie możemy tworzyć aplikacje (programy).

Jak to „równanie Wirtha” ma się do platform typu low-code/no-code?

Oczywiście, jak już wspomniałem, idea budowy aplikacji za ich pomocą jest podobna. Mamy tu więc do dyspozycji struktury przechowujące dane oraz algorytmy czyli narzędzia pozwalające modelować procesy biznesowe. Wobec tego tworzenie aplikacji przy ich użyciu należy traktować jako tworzenie oprogramowania za pomocą języków wysokiego poziomu. A „językiem” w tym przypadku jest składanie ze sobą odpowiednich komponentów oferowanych przez platformę low-code.

Musimy przy tym pamiętać o podstawowych zasadach, tak aby aplikacje były optymalne zarówno w użytkowaniu jak i w utrzymaniu. Nawet jeśli budujemy aplikacje bez użycia kodu, stosujmy regułę DRY (Don’t Repeat Yourself). Identyfikacja powtarzających się fragmentów, wydzielanie ich do osobnych modułów i korzystanie przez odwoływanie się do nich sprawi, że zaoszczędzimy czas, ale też unikniemy wielu błędów oraz utrzymamy porządek i czytelność rozwiązania.

Drugim elementem, o który musi zadbać twórca aplikacji to ich bezpieczeństwo. Powinien wiedzieć, kto i jakie dane może widzieć, modyfikować, dodawać czy usuwać. Platforma no-code może dostarczyć jedynie narzędzia do budowania siatki uprawnień, ale za jej poprawność, spójność i zgodność z wymaganiami odpowiada autor aplikacji.

NAVIGATOR365 jako platforma no-code

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo zatrudniające kilkanaście osób. Z pewnością trudno nim zarządzać „ręcznie”, niemniej tworzenie rozbudowanych działów jest nieopłacalne finansowo.

Z pomocą w takich przypadkach przychodzi platforma NAVIGATOR365 umożliwiająca budowanie aplikacji w technologiach no-code.
System ten sprawdzi się doskonale do zarządzania dokumentami wszelkiego rodzaju. Oprócz dwóch gotowych aplikacji stworzonych właśnie do tego celu, platforma oferuje nieograniczone możliwości indywidualnej konfiguracji, dzięki czemu możesz samemu dostosować obiegi oraz formularze do własnych potrzeb.

Za pomocą platformy NAVIGATOR365 możemy również zbudować cały system rekrutacji pracowników. Na początek tworzymy elektroniczny formularz dla kandydatów i umieszczamy go na naszej stronie internetowej. Formularz za pomocą prostych warunków logicznych możemy dostosować do naszych wymagań np. dla stanowisk menedżerskich i wówczas możemy zebrać więcej danych o kandydacie niż dla stanowisk szeregowych. Bez problemu możemy również dostosować go do naszej identyfikacji wizualnej, stosując odpowiednią kolorystyki czy umieszczając na nim nazwę naszej firmy.

Korzystając z możliwości modelowania procesu, możemy zbudować schemat rekrutacji począwszy od wysłania CV przez kandydata, przez jego ocenę, rozmowę kwalifikacyjną aż po zatrudnienie lub udzielenie informacji zwrotnej w przypadku odrzucenia kandydatury. Aby ułatwić sobie pracę możemy w procesie stosować akcje wspomagające – automatyczne powiadomienia mailowe, przypomnienia o upływającym terminie czy oraz integracje z innymi używanymi w firmie systemami poprzez API.

To tylko promil możliwości platformy NAVIGATOR365. Dzięki niej możemy w elastyczny sposób budować aplikacje dostosowane do naszych potrzeb korzystając z narzędzi no-code. Podobnie jak w przypadku wspomnianych systemów meblowych – ograniczać nas może tylko wyobraźnia!

5/5 (3)

Absolwent kierunku Informatyka w Akademii Górniczo Hutniczej. Posiada ponad 12- letnie doświadczenie w pracy jako Back-end Developer oraz Scrum Master. W Archmanie od 2018 roku Lider Działu Produkcji: zespołu rozwijającego system do tworzenia aplikacji typu no-code/low-code. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz trener Szkoły Programowania WSEI. Jest zwolennikiem zwinnego podejścia w procesie tworzenia oprogramowania; zaszczepia w ludziach myślenie Agile.

Porozmawiajmy