Currently set to Index
Currently set to Follow

System NAVIGATOR w PRS Wschód Sp. z o.o.

Kategoria: Case study
System NAVIGATOR w PRS Wschód Sp. z o.o. | Archman

PRS „Wschód” Sp. z o.o. to firma specjalizująca się w robotach górniczych i budowlanych. Jest liderem w branży specjalistycznych robót górniczych. Spółka istnieje na rynku od 1998 roku. Firma ma w swym dorobku już ponad 30 000 metrów wyrobisk chodnikowych. Specjalizuje się w pracach w trudnych warunkach geologicznych.

Jakie procesy wspiera Navigator w PRS Wschód?

Firma PRS Wschód zdecydowała się na wdrożenie czterech modułów systemu NAVIGATOR: Hurtownia Danych, Budżetowanie, Zbilansowana Karta Wyników (BSC) i Wymiana Informacji. Modułem, który został wdrożony w pierwszej kolejności jest Hurtownia Danych. Jest ona zasilana danymi z systemu Enova – moduły Księga Handlowa, Kadry i Płace, Handel. Dzięki Hurtowni Danych możliwe jest wspieranie procesu raportowania w następujących obszarach: wyniki, koszty, rozchód materiałów, rozrachunki oraz wynagrodzenia wraz z tworzeniem krótkoterminowych prognoz kosztów osobowych – tłumaczy Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomicznych Jerzy Drob.

Raportowanie w Hurtowni Danych umożliwia tworzenie raportów dynamicznych oraz statycznych. Te pierwsze umożliwiają naszym menedżerom uzyskiwanie interesujących ich informacji – zgodnie z ich uprawnieniami i w dowolnym układzie raportu. Natomiast raporty statyczne każdorazowo w jednolitej formie przedstawiają uzgodnione na etapie wdrożenia informacje. Zwykle zapisywane są jako dokumenty PDF.

Dla nas kluczowa była możliwość filtrowania danych według dowolnego „wymiaru” jak na przykład: struktura organizacyjna, projekt, kontrahent, materiał. Raporty dynamiczne w pełni dają nam taką możliwość – dodaje Agnieszka Trojan, pełniąca funkcję szefa wdrożenia systemu Business NAVIGATOR po stronie PRS Wschód.

Modułem wspierającym Hurtownię Danych jest Budżetowanie. W PRS Wschód wdrożone zostało budżetowanie rzeczowe i finansowe. Tworzone przez menedżerów projektów budżety zaczytywane są automatycznie do Hurtowni Danych, gdzie później w odpowiednich raportach następuje porównanie wartości rzeczywistych z tymi wcześniej zaplanowanymi.

Według mnie największym sukcesem tego wdrożenia jest funkcjonowanie budżetowania rzeczowego. Ułatwia to pracę naszej kadrze kierowniczej, która tworząc budżety określa tylko ilość potrzebnych materiałów, a ich wartość przelicza się sama. Późniejsza analiza odchyleń budżetowych wskazuje nie tylko na wielkość odchylenia, ale też na to, co było jego przyczyną – większe zużycie materiałów, a może wzrost ich ceny? Co więcej, to rozwiązanie zostało również wykorzystane przy tworzeniu budżetów wynagrodzeń. Dzięki temu kierownik wprowadza tylko ilość potrzebnych pracowników w danym okresie, a wysokość wynagrodzenia wylicza się automatycznie – uwzględniając wszystkie składniki wynagrodzeń – w oparciu o dane pochodzące z systemu NAVIGATOR. Wartością dodaną tego rozwiązania jest oszczędność czasu naszych menedżerów, dzięki czemu mogą przeznaczyć go na działania biznesowe – podkreśla Wiceprezes Drob.

Moduł Zbilansowana Karta Wyników (BSC) stanowi narzędzie codziennej pracy menedżerów projektów i zadań. W tym miejscu monitorujemy przebieg i realizację zadań operacyjnych oraz celów liczbowych takich jak np.: marża czy przychód.

Moduł ten stanowi źródło danych dla raportów oceniających pracę menedżerów. Tak zwane Karty Pracownika zawierają realizację najważniejszych zadań i celów każdego menedżera. Karta Pracownika zapewnia podstawowe informacje zarządcze, które dotychczas musiał generować Dział Przygotowania i Kontroli Produkcji, a teraz generowane są automatycznie.

Oczywiście nie oznacza to, że dział ten jest teraz niepotrzebny. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że od momentu wdrożenia systemu dział ten stał się kluczowym elementem naszej firmy. Z jednej strony to Dział Przygotowania i Kontroli Produkcji odpowiada za jakość i sposób prezentacji danych w systemie NAVIGATOR, z drugiej zaś jego praca nie skupia się na przygotowaniu danych, ale na ich analizie – stwierdza Wiceprezes Drob.

Wdrożenie – pierwsze wrażenie i końcowy efekt

Wdrożenie systemu informatycznego klasy Business Intelligence stanowi zawsze duże wyzwanie nie tylko dla dostawcy rozwiązania, ale przede wszystkim dla pracowników firmy w której jest on wdrażany. To oni są odpowiedzialni za przekazanie informacji o funkcjonowaniu procesów, które następnie zostaną zaimplementowane do systemu informatycznego. Ten etap wdrożenia niejednokrotnie zaburza dotychczasowy rytm funkcjonowania poszczególnych działów. Jednak na tym etapie wdrożenia niejako przy okazji możliwe jest usprawnienie tych procesów. Na późniejszym etapie wdrożenia, już po weryfikacji działania systemu następuje moment „złapania drugiego oddechu”.

W tym momencie zauważyliśmy realne korzyści płynące z wdrożenia systemu NAVIGATOR – najważniejszymi z nich były szybkość dostępu do danych i pewność co do ich jakości. Nie ma się co oszukiwać, wdrożenie systemu jest pracochłonne zarówno po naszej stronie jak i firmy Archman, lecz końcowy efekt jest wart dużych poświęceń – podkreśla Wiceprezes Drob.

Współpraca z Archman Sp. z o.o

Na początku wdrożenia obawialiśmy się odległości jaka dzieli Lublin i Kraków. Wdrażanie systemu informatycznego pełne jest różnego rodzaju konsultacji. Co ciekawe nigdy nie odczuliśmy braku obecności pracowników Archman w naszej firmie. Konsultanci byli dostępni cały czas pod telefonem, zdalnie oraz gdy tylko wyraziliśmy taką chęć przyjeżdżali do nas do siedziby firmy. Co więcej oprócz siedziby w Lublinie mamy inne placówki jak np. przy kopalni Budryk w Ornontowicach, gdzie też Archman dotarł i szkolił naszych pracowników. Nasza współpraca cały czas się rozwija. Jesteśmy świadomi, że system NAVIGATOR ma dużo więcej funkcjonalności, tak więc w przyszłości niewykluczone jest, że poszerzymy pole naszej współpracy, szczególnie w zakresie rozwoju hurtowni danych – podsumowuje Agnieszka Trojan.

+ posts

Od 15 lat związany z wdrożeniami systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Specjalizuje się w rozwiązaniach klasy Business Intelligence i Workflow. Entuzjasta wykorzystania sztucznej inteligencji do wspierania procesów biznesowych. Prezes zarządu Archman oraz kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i informatyki w Krakowie.

Porozmawiajmy    Może Cię również zainteresować
    Sprawdź też
    Menu