Currently set to Index
Currently set to Follow

System oceny centrów zysku

Kategoria: Blog, Zarządzanie
system oceny centrum zysku

Ocena działalności centrum zysku jest bardziej skomplikowana, niż się może wydawać. Wynika to głównie ze sprzeczności dwóch zasadniczych celów firmy. Pierwszy to ciągła minimalizacja kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji przychodów (tzw. kryterium gospodarności). Drugi to realizacja założonego planu (kryterium bezpieczeństwa).

Jak opracować skuteczny system oceny centrów zysku?

Celem, do którego powinniśmy dążyć w opracowywaniu skutecznego systemu ocen centrów zysków, jest zmotywowanie ich kierowników do wyznaczania sobie celów ambitnych, wyznaczania sobie celów realnych. Spełnienie powyższych warunków powinno rozwiązać zarysowany wcześniej konflikt. Ambitne cele zagwarantują poprawę kondycji finansowej firmy poprzez zwiększenie gospodarności. Z kolei cele realne będą sprzyjać powstawaniu wiarygodnych planów. W jaki sposób przekonać kierowników do wyznaczania sobie takich celów? Zapraszamy Państwa do zapoznania się z proponowanym przez nas rozwiązaniem. Jego pełny opis znajduje się w artykule zamieszczonym w ostatnim numerze miesięcznika „Controlling i rachunkowość zarządcza” (listopad 2007), a jego tytuł brzmi „Centra zysków – rozwój czy bezpieczeństwo”. Można również bezpośrednio z naszej strony ściągnąć zeskanowany artykuł. Proszę kliknąć tutaj.

5/5 (1)
+ posts

Od 16 lat związany z wdrożeniami systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Specjalizuje się w rozwiązaniach klasy Business Intelligence i Workflow. Entuzjasta wykorzystania sztucznej inteligencji do wspierania procesów biznesowych. Prezes zarządu Archman oraz kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i informatyki w Krakowie.

Porozmawiajmy

    Może Cię również zainteresować
    Sprawdź też