Nowości w wersji 6.5

Podpis elektroniczny na komputery Mac/Apple

Zostały uaktualnione mechanizmy składania podpisu elektronicznego na dokumencie. Dla użytkownika będzie ot oznaczało ułatwienia w konfiguracji środowiska. Dodatkowo zostały dodane mechanizmy, które pozwalają na składanie podpisów na komputerach Apple z systemem MacOS

Pętla na dokumentach

Rozbudowana została procedura obiegu tak, że może ona zostać uruchomiona na liście dokumentów. Ustawienie to działa w ten sposób, że dla każdego z dokumentów z listy uruchamiana jest procedura obiegu.

W powiązaniu ze terminarzem oraz filtrami na liście może to służyć np. do uaktualniania pól na dokumencie.

Zarządzanie Konsultacjami na poziomie procesu

Dodana została możliwość sterowania uprawnieniami do konsultowania. Projektant może w definicji procesu obiegu wyłączyć możliwość przekazywania działań do konsultacji.

Możliwość konfigurowania systemowych powiadomień

Dodana została możliwość konfiguracji wyglądu powiadomień systemowych.

  • Możliwość konfigurowania stopki
  • Dodanie logo
  • Możliwość dodania kilku dodatkowych informacji z dokumentu

Konfiguracja powiadomień znajduje się w Ustawienia > Pozostałe > Ustawienia. Aby skonfigurować wygląd powiadomienia należy stworzyć w języku HTML opis strony z wyglądem powiadomienia i wkleić schemat w kontrolkę dla wybranego języka.

Ważną zmianą jest też dostosowanie kolorystyki powiadomień do używanego schematu kolorów. Jeżeli zmieniliśmy schemat kolorów tak, by dostosować go np. do kolorów firmowych to powiadomienia systemowe będą również oparte o ten schemat kolorów.

Powiadomienia systemowe – dodatkowe zmienne

Uzupełnieniem powyższej modyfikacji jest rozbudowa zestawu pól z dokumentu, które można dodać do powiadomienia. Lista nowych pól:

  1. Rozbudowana została zmienna {{detailss}} dla dokumentów o pola:
    • Numer obcy
    • Właściciel
    • Kontrahent (nazwa skrócona)
  2. Dodana została zmienna – Link do aplikacji (główny link do pulpitu aplikacji)

Link do aplikacji można wstawić poprzez zmienną  {{applicationUrl}} , pozostałe informacje zostały dodane do istniejącej wcześniej zmiennej {{details}}. Po jej wstawieniu do powiadomienia będziemy mieć obok wcześniej obecnych informacji również informacje o numerze obcym, właścicielu i kontrahencie. Nie ma możliwości wstawienia pojedynczej zmiennej, np. właściciela, do powiadomienia.

Rozbudowa warunków na procesie

Rozbudowany został mechanizm budowania warunków na kroku obiegu. W starszych wersjach można było jedynie porównywać wartość pola do stałej lub do funkcji, np. do bieżącej daty. Od wersji 6.5 można w warunkach porównywać również pola.

Cofanie kroku obiegu przez osobę która wysłała do konsultacji

Rozbudowana została  konfiguracja procedury obiegu. Dodana została możliwość cofania wysłania do konsultacji. Chodzi o sytuację gdy użytkownik jest wykonawcą kroku procesu i przesłał dokument do konsultacji a następnie postanowił zrezygnować z tej konsultacji. Może wtedy cofnąć krok obiegu co poskutkuje wycofaniem żądania konsultacji.

Utworzenie funkcji systemowej pozwalającej na edycje zablokowanych obiektów

Dodana została funkcja systemowa używana do budowania ról w systemie która umożliwia edycję zablokowanych dokumentów. Chodzi o sytuację, gdy w ustawieniach typu dokumentu mamy skonfigurowaną blokadę dokumentu powyżej statusu.

Funkcja nazywa się „Funkcja umożliwia edycję dokumentu oraz pól formularza, na który zostały nałożone ograniczenia edycji”, jej dodanie do roli powoduje, że użytkownik z przypisaną rolą może edytować zablokowane do edycji dokumenty (opcja Blokuj powyżej statusu na typie dokumentu) oraz pola na dokumencie, których edycyjność została wyłączona przez warunki.

Grupowanie kroków obiegu

Dodana została możliwość grupowania działań w ramach obiegu. Mechanizm grupowania nie wypływa na działanie procedury obiegu a jedynie poprawia wygląd diagramu. Stało się to szczególnie istotne po wprowadzeniu akcji systemowych.

Aktualnie bardzo często w procedurach obiegu występują 3-4 akcje jedna po drugiej który tak naprawdę wykonują jedną transakcję, np. tworzą nowy dokument, przepisują dane i nadają uprawnienia do dokumentu. Tego typu konstrukcje zaciemniają widok procesu. Dzięki grupowaniu można wyświetlić taki fragment jako jedno działanie.

Sterowanie wymagalnością pola na obiegu (odrzucenie)

Standardowo w ramach konfiguracji procedury obiegu w systemie NAVIGATOR można było sterować widocznością, edycyjnością czy wymagalnością pola. O ile dwa pierwsze ustawienia działały przy wyświetlaniu i edycji dokumentu będącego na konkretnym kroku obiegu to wymagalność działała tylko w przypadku wybrania ścieżki zatwierdzenia na tym kroku. Przy odrzucaniu dokumentu warunek nie był sprawdzany przez co pole mogło zostać puste.

W aktualnej wersji została wprowadzona konfiguracja wymagalności pola przy wyborze ścieżki odrzucającej. Oznacza to, że projektant systemu może wymusić wypełnienie pola zarówno przy odrzuceniu jak i przy zatwierdzeniu dokumentu. Co więcej, mogą to być różne pola.

Taka zmiana pozwala na budowanie formularzy, na których w łatwiejszy sposób można np. wymusić przyczynę odrzucenia pisma.

Zmiany w panelu plików

Panel plików – opcja pokaż załącznik

Dodana została opcja która umożliwia, na poziomie konfiguracji formularza, określenia czy załącznik ma być domyślnie widoczny czy nie. Pozwala to na zarządzanie widokiem formularza zwłaszcza w sytuacji, gdy panel plików zajmuje mało miejsca na formularzu.

Nowy tryb podglądu załącznika

Dodana została opcja wyświetlania załącznika w pop-upie po najechaniu kursorem myszy na nazwę załącznika. W połączeniu z modyfikacją pozwalająca na wyłączenie domyślnego pokazywania załącznika na formularzu opcja ta pozwala na budowanie lepiej zorganizowanych formularzy zawierających załączniki.

Akcja Zakończ obieg

Dodana została nowa akcja, która kończy obieg na wskazanych dokumentach

Jako parametry akcji należy podać tabelę, w której przechowywane są obiekty (Dokumenty, Zadania itp.) oraz ID obiektów. Możemy wskazać tu zmienną systemową lub pole na formularzu, w którym przechowywana jest kolekcja identyfikatorów obiektów.

Akcje Czekaj

Stworzony został nowy typ działania w obiegu – Czekaj. Działanie konfiguruje się bardzo podobnie jak każde inne działanie z tą różnicą, że może być ono tylko wykonywanie automatycznie.

Najważniejszą różnicą jest działanie warunków wykonania. W zwykłym działaniu warunek jest sprawdzany przed rozpoczęciem działania i jeżeli nie jest spełniony to obieg nie zaczyna tego działania. W szczególności jeżeli nie są spełnione żadne warunki na obiegach do których prowadzą ścieżki to obieg się zakończy.

W przypadku działania Czekaj system sprawdza warunki i jeżeli są prawdziwe to przechodzi przez krok procesu. Natomiast jeżeli warunek nie jest spełniony to obieg zawiesza działania na 15 minut. Po tym czasie ponownie sprawdza warunek. Oznacza to, że obieg czeka na tym kroku, aż warunek będzie spełniony.

Akcja Drukuj do XLS (Excel)

Dodana została akcja umożliwiająca wygenerowanie pliku XLSX (Excel) na podstawie listy z systemu NAVIGATOR. Funkcjonalność taka dla list była obecna w systemie od dłuższego czasu, obecna modyfikacja obejmuje stworzenie akcji, którą można użyć w procedurze obiegu lub pod przyciskiem oraz mechanizmy, umożliwiające podanie jako źródła danych do wydruku pole na formularzu (np. kontrolkę dokumentów powiązanych).

Jako parametry akcji należy podać listę (z systemu lub pole na formularzu), tabelę, w której przechowywane są obiekty z listy (np. Dokumenty) oraz ID obiektu do którego się odwołujemy, przykładowo ID obiektu, na którym osadzona jest lista. W tym przypadku można użyć zmiennej środowiskowej ID dokumentu.

Akcja „Modyfikuj zaznaczone” dla budżetów

Rozbudowana została akcja Modyfikuj zaznaczone, używana w menu systemu NAVIGATOR tak, by można jej było użyć również z budżetami.

Po dodaniu tej akcji do menu Budżety na liście budżetów pojawia się opcja Modyfikuj zaznaczone

Akcja Modyfikuj zaznaczone pozwala na masowe zmiany elementów (pól) na formularzu. Po wyborze pola i określeniu wartości zmiana zostaje wprowadzona do wszystkich zaznaczonych dokumentów. Poniżej prosty przykład użycia akcji:

Kontrahenci archiwalni

Usprawnione zostało zarządzanie kontrahentami. Często zdarzało się tak, że dane kontrahenta zmieniły się, użytkownik poprawiał je na jednym dokumencie i zapisywał. Powodowało to, że na innych dokumentach kontrahent był oznaczony jako archiwalny oraz zablokowana była edycja takiego kontrahenta. Jeżeli chcieliśmy uaktualnić dane na takich dokumentach należało jeszcze raz wyszukać kontrahenta w bazie.

W aktualnej wersji dodany został przycisk na kontrolce kontrahenta który automatycznie uaktualnia kontrahenta do najnowszej „wersji” czyli uaktualnia wszystkie dane na bieżącym dokumencie do najnowszych.

Komentarze – w ramach jednej firmy w wielofirmowości

Dodana została opcja ograniczająca listę osób, które można wspomnieć w komentarzach do osób z firmy osoby komentującej oraz firmy, z którą powiązany jest dokument. Dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko przekazania danych na zewnątrz firmy.

Mechanizm został wbudowany w system i nie można go wyłączyć.

Nazwa działania w komunikacie błędu

Rozbudowane zostało logowanie błędów w systemie. Obok dotychczasowych informacji w komunikacie błędu pojawia się również nazwa działania na obiegu które spowodowało błąd. Jest to szczególnie istotne gdy korzystamy z akcji gdyż zlokalizowanie błędu w ciągu działań wykonywanych automatycznie a zawierających akcje było bardzo trudne.

Możliwość zmiany sortowania historii obiegu

Dodana została opcja zmiany porządku sortowania kroków w kontrolce obiegu. Dotychczas na górze listy były najstarsze kroki a najnowsze, w tym oczekujące, na dole. Zmiana wprowadziła możliwość odwrócenia kolejności tak, by najstarsze kroki były na dole listy a najnowsze oraz oczekujące na górze.

Ustawienie sposobu sortowania historii obiegu znajduje się w Ustawienia > Pozostałe > Ustawienia w sekcji Aplikacja

Zmiana metody szyfrowania haseł

Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa uaktualnione zostały algorytmy szyfrowania stosowane w systemie NAVIGATOR. Algorytmy te są używane do zabezpieczenia haseł użytkownika, haseł do systemów zewnętrznych (np. serwery pocztowe) oraz do szyfrowania atrybutów Hasło.

Zmiana nie wpłynie na prace użytkowników, powinna być ona dla nich niezauważalna.

Przycisk Zatwierdź i następny

Dodany został przycisk wyświetlany na dokumencie który umożliwia w jednym kroku zatwierdzenie dokumentu i przejście do następnego oczekującego dokumentu.

Menu