Kategorie

Wersja systemu

6.36.46.56.66.76.86.97.06.26.16.05.95.85.75.65.55.45.35.2

Pola systemowe: Kontrahenci

Artykuł ten opisuje pola typowe dla formularza kontrahenta czyli obiektu opartego na tabeli Co. Opis budowy formularza, atrybutów oraz pól wbudowanych dostępnych dla wszystkich typów obiektów dostępny jest w artykule Atrybuty i standardowe pola wbudowane

Pola proste

Data weryfikacji statusu VAT: Data ostatniej weryfikacji statusu VAT

Data weryfikacji statusu VAT-UE: Data ostatniej weryfikacji statusu VAT-UE

Status VAT: Informacja o statusie VAT. Jeśli kontrahent znajduje się już w systemie i był ostatnio weryfikowany status VAT to dane zostaną pobrane z bazy systemu w przeciwnym wypadku, system przechodzi do wyszukiwania kontrahenta w bazie GUS. Jeśli wpiszemy niepoprawny numer NIP lub kontrahent jest nieaktywny, system zwróci wiadomość: „Nieaktywny”

Status VAT-UE: Informacja o statusie VAT-UE

Przykładowy wygląd kontrolek na formularzu:

Więcej o statusach VAT można przeczytać w artykule Kontrahenci – wyszukiwanie w GUS, status VAT oraz rachunki bankowe

Kategoria: element powiązany z polem systemowym kategoria. Musi być obecny na każdym formularzu, który ma być skojarzony z typem kontrahenta. Więcej o kategoriach można znaleźć w osobnym artykule opisującym kategorie dokumentów. Kategoriami kontrahentów zarządza się w identyczny sposób.

Kod: pole systemowe służące do przechowywania np. kodu kreskowego

E-mail: Pole do przechowywania domyślnego adresu mailowego kontrahenta

Firma: pole systemowe zawierające informację o firmie. W przypadku gdy system jest używany przez więcej niż jedną firmę pojawia się menu z wyborem firmy, do której będzie przypisany dokument. Musi być obecny na każdym formularzu, który ma być skojarzony z typem dokumentu.

Nazwa skrócona: Skrócona nazwa kontrahenta. Pole to jest używane np. do wyszukiwania kontrahenta na liście kontrahentów.

Nazwa: Pełna nazwa kontrahenta

Prefix: Prefix numeru NIP określający kraj kontrahenta

NIP: Numer NIP kontrahenta

REGON: Numer REGON kontrahenta

Rodzaj: Wybór ze słownika rodzajów kontrahenta

Uzupełnij dane: Pole widoczne na formularzu jako przycisk, używane razem z polami Prefix i NIP. Pozwala na odpytanie standardowych baz (np. GUS) o dane podmiotu którego NIP znamy. Jeśli kontrahent znajduje się już w systemie to dane zostaną pobrane z bazy systemu w przeciwnym wypadku, system przechodzi do wyszukiwania kontrahenta w bazie GUS. Jeśli wpiszemy niepoprawny numer NIP, system zwróci wiadomość: „Niepoprawny numer NIP”. Więcej o konfiguracji i używaniu tej funkcjonalności można przeczytać w artykule Kontrahenci – wyszukiwanie w GUS, status VAT oraz rachunki bankowe

Typ: Wartość słownikowa, typ kontrahenta

Typowy wygląd pól z informacjami

Konfiguracje i sposób użycia wyszukiwania kontrahenta można znaleźć w artykule Kontrahenci – wyszukiwanie w GUS, status VAT oraz rachunki bankowe

Pesel: Numer Pesel. Można go użyć zamiast pola NIP w przypadku osób fizycznych

Strona internetowa: Adres strony internetowej kontrahenta

Telefon: Telefon kontrahenta

Adresy

Wśród pól wbudowanych na formularzu kontrahenta duża ilość pól odpowiada za jego adres. Do dyspozycji mamy dwa zestawy pól, z reguły używanych jako adres podstawowy i adres dodatkowy, np. do korespondencji. Jeżeli potrzeba jest zdefiniować więcej adresów to należy użyć atrybutów.

Pola adresu podstawowego:

Adres: pole ogólne zawierające adres

Kod pocztowy: Kod pocztowy

Kraj: Kraj kontrahenta

Miejscowość: Miejscowość

Miejscowość poczty: W przypadku adresu do korespondencji w tym polu należy podać lokalizację poczty.

Numer budynku: Numer budynku

Numer mieszkania: Numer mieszkania

Województwo: Województwo

Pola adresu dodatkowego:

Inny Adres: pole ogólne zawierające adres

Inny Kod pocztowy: Kod pocztowy

Inny Kraj: Kraj

Inny Miejscowość poczty: Siedziba poczty

Inny Numer budynku: Numer rbudynku

Inny Numer mieszkania: Numer mieszkania

Inny Województwo: Województwo

Typowy widok na formularz pól z adresami kontrahenta. Pola Adresu głównego oparte są na adresie podstawowym zaś adres do korespondencji to pola z adresu dodatkowego (pola z prefiksem Inny). Dodatkowo zastosowano tu checkbox Inny adres do korespondencji który pokazuje lub ukrywa Adres do korespondencji.

Pola złożone

Historia rachunku bankowego: Pole statyczne, które pokazuje tabelę z historią zapytań o rachunek bankowy. System odpytuje serwery Ministerstwa Finansów i sprawdza czy podany adres bankowy znajduje się na tzw. białej liście rachunków bankowych.

Historia statusu VAT: Analogicznie jak historia rachunków bankowych. Statyczna lista pokazująca historię zapytań o statusy VAT kontrahenta.

Konta bankowe: Pole zawierające konta bankowe kontrahenta. Może zawierać jeden lub więcej rachunków.

Logo kontrahenta: Pola pozwalające dodać grafikę z logo kontrahenta

Pliki: kontrolka pozwala dodać pliki (załączniki) do zadania. Działa analogicznie jak atrybut Pliki, dodatkowo pozwala w łatwy sposób dodawać zrzuty ekranu – poprzez wykonanie zrzutu ( klawisz PrtScn) i wklejenie go do otwartego okna.

Ustawienie OCR: Pole pozwala na konfigurację zachowania modułu rozpoznawania pisma (OCR) dla konkretnych dokumentów kontrahenta. W celu konfiguracji należy podać typ dokumentu oraz wskazać pola z formularza i tagi zwracane przez system OCR. Przykładowy widok pola na formularzu:

Wzorce dokumentów: Za pomocą tego pola można skonfigurować wzorce dokumentów dla kontrahenta. Wzorzec dokumentu to taki dokument, z którego są kopiowane wartości do nowo utworzonego dokumentu dla wybranego kontrahenta. W celu konfiguracji należy podać typ dokumentu oraz numer własny dokumentu wzorcowego (wybierany z listy). Wygląd pola na formularzu:

Spis treści

Menu