Ile mogą kosztować nieplanowane przerwy w produkcji? Niedawny raport The True Cost of Downtime 2022, mówi, że te liczby rocznie sięgają 11% rocznego obrotu przebadanych firm. W branży motoryzacyjnej było to ponad 2 miliony dolarów za każdą godzinę przestoju. Te dane wskazują, że w świecie, w którym produkcja jest coraz bardziej zautomatyzowana, rola utrzymania ruchu staje się nieodzowna. Od sprawnego działania maszyn i urządzeń zależy nie tylko wydajność produkcji, ale także bezpieczeństwo pracowników. Jak może w tym pomóc oprogramowanie CMMS? Odpowiadamy w dalszej części artykułu!
Co to jest utrzymanie ruchu?
Utrzymanie ruchu to wszystkie działania i procesy, które mają sprawić, że praca maszyn i urządzeń pozostanie niezakłócona. W jego skład wchodzą czynności związane z konserwacją, bieżącymi naprawami jak i działania prewencyjne mające na celu zapobieganie awariom (pracownicy tego działu są więc prawie tak uniwersalni w sprawach technicznych jak WD-40).
Utrzymanie ruchu – na czym polega?
Czynności związane z utrzymaniem ruchu można podzielić na dwie główne grupy:
- Konserwacja, czyli działania mające utrzymać maszyny w dobrym stanie technicznym. Do tego zalicza się:
- bieżący serwis narzędzi pracy (czyszczenie, smarowanie, regulacje parametrów, wymiana zużytych elementów),
- okresowe przeglądy techniczne (określenie stopnia zużycia sprzętu),
- Naprawy mają przywrócić urządzenia do pełnej sprawności. Obejmuje ona czynności takie jak:
- montaż nowych elementów,
- usuwanie zakłóceń i bieżących awarii.
Oprócz tego pracownicy utrzymania ruchu muszą kontrolować i prowadzić podstawową dokumentację techniczną urządzeń.
Jak usprawnić utrzymanie ruchu?
Według wspomnianego raportu The True Cost of Downtime 2022 koszty nieprzewidzianych zastojów w produkcji rosną z roku na rok dla każdej branży. Efektywne utrzymanie ruchu oznacza więc oszczędność pieniędzy. Poniższy wykres prezentuje, jak zmieniły się wysokość ponoszonych strat na przestrzeni kilku lat. Raport przedstawia kwoty przybliżone i takie też widnieją na wykresie.
Pojawiają się różne propozycje rozwiązań, by poprawić działanie utrzymania ruchu w firmie. Niektórzy sugerują, by wspomagać się Internetem Rzeczy (IoT) (ang. Internet of Things). Miałoby to pozwolić sieci połączonych urządzeń szybkie zbieranie danych i wykonywanie analiz na temat stanu maszyn w czasie rzeczywistym. Istnieją jednak rozwiązania, których wdrożenie jest łatwe, a efekty szybko zauważalne. Mowa o systemach CMMS. Co kryje się pod tym tajemniczym skrótem (a zarazem nie jest orzeszkiem zalanym czekoladą)? Czytaj dalej!
Czym jest system CMMS?
CMMS (ang. Computerized Maintenance Management System) to system informatyczny wspomagający zarządzanie utrzymaniem ruchu. Pozwala on na gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących maszyn i urządzeń, a także planowanie i śledzenie działań związanych z utrzymaniem ruchu.
Jakie możliwości dają systemy CMMS?
- zgłaszanie usterek i nadawanie im priorytetów,
- wprowadzanie nowych maszyn do systemu i etykietowanie ich za pomocą kodów QR,
- otrzymywanie powiadomień o ważnych sprawach dotyczących maszyny (jak data przeglądu czy konserwacji),
- monitorowanie kosztów utrzymania urządzenia,
- śledzenie procesu napraw, konserwacji i zamówień części,
- błyskawiczne odnajdywanie dostępnych maszyn.
Tak jak wspominaliśmy program CMMS ułatwia pracę, a przede wszystkim pomaga zaoszczędzić pieniądze. Jednak jest to możliwe tylko, jeśli zwrot z inwestycji się zwróci. Zatem, jaki system wybrać, żeby mieć z tego korzyść?
Jaki system utrzymania ruchu CMMS wybrać?
Na rynku istnieje wiele systemów klasy CMMS, warto poświęcić trochę czasu, by zorientować się w tej kwestii i dobrać rozwiązane dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?
- Funkcjonalność – system powinien posiadać wszystkie te funkcje, których potrzebuje dana firma.
- Cena – to ona ściśle wiąże się ona ze zwrotem z inwestycji. Kalkulator firmy Archman umożliwia szybkie policzenie, jaki będzie koszt wdrożenia systemu CMMS wraz z możliwością dobrania dodatkowych usprawnień szytych na miarę wybranej firmy.
- Łatwość obsługi – trzeba pamiętać, że system jest przeznaczony przede wszystkim dla pracowników z działu utrzymania ruchu. Rozwiązanie nie powinny więc wymagać wiedzy dostępnej tylko informatykom.
- Dostępność wsparcia – system powinien być wspierany przez producenta lub partnera. Sprzyja to szybszemu rozwiązywaniu problemów.
Wszystkie te kryteria spełnia aplikacja CMMS firmy Archman (tzw. polski CMMS). Więcej o jej właściwościach można przeczytać tutaj.
Podsumowanie
Utrzymanie ruchu jest kluczowym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw. Wdrożenie odpowiedniego systemu (np. system CMMS do zarządzania awariami) i procedur może znacząco usprawnić ten proces i przynieść takie korzyści jak:
- zwiększenie wydajności produkcji,
- obniżenie kosztów,
- poprawa bezpieczeństwa,
- ochrona środowiska.
Jaki program do utrzymania ruchu jest więc najlepszy? Pozostawiamy to do twojej oceny. Tematem na pewno warto zainteresować się już teraz, bowiem każda godzina przestoju w pracy ma znaczenie. Amerykański psycholog, James Kalat, twierdzi, że to właśnie ruch jest głównym powodem, dlaczego ludzie i zwierzęta wykształciły mózgi. Nie pozwól więc, by w twojej firmie ruch się zatrzymał.
Źródła:
1. assets.new.siemens.com/siemens/assets/api/uuid:3d606495-dbe0-43e4-80b1-d04e27ada920/dics-b10153-00-7600truecostofdowntime2022-144.pdf
2. Kalat, J. W., Kaiser, J., Binder, M., Jarmocik, A., & Kuniecki, M. J. (2012). Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN.
3. przemysl-40.pl/index.php/2019/01/09/jak-usprawnic-utrzymanie-ruchu-korzystajac-z-iot/
Fascynuje go tworzenie, dlatego w firmie zajmuje się marketingiem kreatywnym. Dużo pisze – czasem artykuły popularnonaukowe dla Holistic.news, innym razem powieści fantasy do szuflady. Projektuje również gry planszowe i karciane, nazywa to „odskocznią od digitalizacji”.